Описание
A TÁMOP-4.1.1.C-12/1/Konv-2012-0015 számú, „Felsőoktatási Együttműködés a Vízügyi Ágazatért” projekt keretében a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar Vízügyi Digitális Tudástárat (VDT) alakított ki.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karáról
A Víztudományi Kar a Nemzeti Közszolgálati Egyetem „legifjabb” egysége, 2017. február 1-jén kezdte meg működését Baján. A kar az Eötvös József Főiskola Vízellátási és Környezetmérnöki Intézetének, valamint Vízépítési és Vízgazdálkodási Intézetének a Nemzeti Közszolgálati Egyetembe történő beolvadásával jött létre.
A kar jogelődjeinek köszönhetően több mint 50 éves múltra tekint vissza. A bajai vízügyi képzés országos hírű és jelentőségű, az ágazat egyik legfontosabb utánpótlási bázisa. Nem csak frázis: a jövő vízgazdálkodása alapvetően fogja meghatározni a világ, benne hazánk fejlődését, gazdasági teljesítőképességét, élelmiszerbiztonságát, környezeti állapotát és a lakosság életminőségét. A megfelelő mennyiségű és minőségű víz rendelkezésre állása, a vizek kártételei elleni védekezés stratégiai ágazattá emeli a vízgazdálkodást. Általánosságban igaz az a vélemény miszerint ma még nem tudjuk, hogy 20 év múlva milyen szakmákra lesz szüksége a társadalomnak és a gazdaságnak. Ez alól talán a vízgazdálkodás jelent kivételt. A vízügyi szakma mindaddig nélkülözhetetlen lesz, amíg a víz a földi lét alapját jelenti. Kulcsfontosságú terület, hiszen nincs olyan gazdasági ágazat, amihez ne lenne kötődése, ami ne függne elementárisan a vízgazdálkodástól. A világban zajló globális változások jelentős része már ma is a víz miatt történik, illetve a vízen keresztül fejtik ki hatásukat. A mérnöki és vízdiplomáciai tudás a 21. század legfontosabb értékei közé tartoznak.
Ezért is kezeli a kormány kiemelten a vízügyet és a hozzá kapcsolódó képzéseket. A jelenleg két alapképzést és számos szakirányú továbbképzést gondozó kar folytatja annak a mérnöki szemléletű vízgazdálkodásnak a hagyományát, amely közel két évszázados múltra tekint vissza hazánkban, hatalmas szakmai tapasztalatot és tudásmennyiséget hordozva magában. Nem véltetlen, hogy a vízügyi szakemberek képzése Magyarországon az egyik legkiforrottabb, mérnökeinket a világ minden pontján keresik. A mérnöki lét meghatározza az ember egész életét. Olyan szakmai tudást takar, amelyet minden korban a találékonysággal, a megbízhatósággal és a stabilitással kötnek össze az emberek.
Hosszú távú célunk azonban túlmutat a mérnökképzésen: nemzetközi viszonylatban is meghatározó kutatási-oktatási központtá kívánunk válni a vízgazdálkodás terén. Képzéseink Baján folynak, de bekapcsolódnak az egyetem más egységei is.
2017 júliusától új intézettel bővült a Kar oktatói-kutatói állománya. A Fenntartható Fejlődés Tanulmányok Intézete többek között a vízdiplomácia, a nemzetközi vízkormányzás területén hozott új diszciplínákat a Víztudományi Kar számára.
Aki a vízhez ért, az a jövő szakembere. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem szerepvállalásával olyan tudásbázis jön létre a karon, amellyel kiváló vízügyi szakembereket biztosíthatunk a magyar állam és a vízgazdálkodásban érintett vállalkozások számára.A felsőfokú szakképzés keretében három féle szakmérnök képzésen és a mérnök-közgazdász képzés keretében lehet diplomát szerezni Főiskolánkon.
A TÁMOP projektről
A TÁMOP projektben, a veszprémi Pannon Egyetem vezette konzorcium keretében az Eöt-vös József Főiskola célul tűzte ki képzési profil bővítését, átalakítását, a gyakorlati igényekhez való fokozottabb igazítását, a tantervek, tananyagok részbeni megújítását, tartalmi és technológiai fejlesztését; egy szolgáltató felsőoktatási intézmény létrehozását. Előirányoztuk, hogy a vízügyi ágazat számára egy differenciált, komplex felsőoktatási szolgáltatási rendszert alakítunk ki és működtetünk a vízügyi szakemberek képzése és utánpótlása érdekében.
A TÁMOP projekt keretében, annak egyik eredményeként született Vízügyi Digitális Tudástárhoz kapcsolódva mobil alkalmazás-fejlesztést alakítottunk ki.